Arabiškų kvepalų atsiradimo istorija

  • Arabiškų kvepalų atsiradimo istorija

    Nors kvepalų meno užuomazgos atsirado dar laikais, kai egzistavo Senovės Egiptas, tačiau būtent arabiškoje kultūroje buvo išvystytos ir ištobulintos naujoviškos kvapų gamybos technikos. Arabai ne tik įvaldė kvepalų gamybos meną, bet ir sukūrė klestinčią prekybą kvapais ir prieskoniais. 

    Šiais laikais, arabiški kvepalai yra užsitarnavę įspūdingais aromatais išsiskiriančios kvepalų rūšies statusą, todėl juos dievina ne tik rytų šalyse gyvenantys žmonės, bet ir vartotojai iš viso pasaulio. Šiame straipsnyje aptarsime rytietiškų kvepalų atsiradimo istoriją ir jų įtaką šiuolaikinei parfumerijai.

    Arabiškų kvepalų pradžia

    Šių kvepalų ištakos siekia antikos laikus. Būtent šiame laikotarpyje arabai atrado įvairių augalų ir prieskonių kvapniąsias savybes. Paveikti Egipto ir Mesopotamijos kultūrų, jie pradėjo naudoti kvapiuosius aliejus savo kasdienybėje ir įvairiose religinėse apeigose.

    Arabai ištobulino distiliavimą ir esencijų gamybos būdus, tam, kad gautų aukštos kokybės eterinius aliejus. Jie atrado alkoholio distiliavimo metodiką, kurį naudojo kvepalų pagrindui gauti.

    Arabai buvo pirmieji, kurie kvepalų gamybos procese sugalvojo panaudoti alkoholį, o tai jiems padėjo sukurti ne tik kvapnius, bet ir ilgai išliekančius aromatus. Tokia gamybos technologija padarė milžinišką įtaką kvepalų plėtrai ir prekybai, todėl neilgai trukus, šie gaminiai plačiai paplito po visą pasaulį. Bet apie viską iš pradžių.

    Kvepalų gamyba Osmanų imperijoje

    Osmanų imperijos egzistavimo laikais, Stambule gyvenęs Osmanų sultonas, kartą viešai pareiškė, kad kvepalai vakarų šalims yra prabanga, o rytų šalims - būtinybė. Tais laikais rytų šalių žmonės pradėjo gaminti ir naudoti kvapus, ne tam, kad gardžiai kvepėtų, o tam, kad pažintų pasaulį.

    Rytų kultūros šventai tikėjo, jog kontrastingi kvapai yra geriausias būdas pažinti juos supantį platų pasaulį. Osmanų imperijos egzistavimo laikais kvepalai tapo neatsiejama, kiekvieno musulmono gyvenimo dalimi, todėl tais laikais kvepalų gamybos poreikis stipriai išaugo.

    Kaip kvepalus vertino senovės arabų visuomenė?

    Arabiški aromatai senovės arabų visuomenėje vaidino labai svarbų vaidmenį. Kvepalai buvo laikomi priemone, kuri pažadina teigiamus jausmus ir suteikia įkvėpimo. Todėl vieno ar kito tipo kvepalais kvepindavosi visi. Malonaus aromato kvepalai tapo ir neatsiejama įvairių religinių ceremonijų dalimi.

    Tais laikais vakariečių nuomonė ir rytų kultūrų samprata apie tokius gaminius labai skyrėsi. Arabai juos laikė bene svarbiausia gyvenimo dalimi. Savo ruožtu, vakariečiai, tais laikais dar neturėjo įpročio kasdien praustis, todėl įspūdingų aromatų jie visiškai nesureikšmindavo ir naudodavo juos tik kaip nemalonų kvapų maskuojančią priemonę.

    Arabiškų aromatų naudojimas ceremonijose 

    Nuo senų laikų šie kvepalai būdavo naudojami ir įvairiose artimųjų rytų kultūroms būdingose ceremonijose. Šios kultūros atstovai, šventai tikėjo, jog kvepalų kvapas turi dvasinę reikšmę, jis lavina taurius jausmus ir valią. Buvo manoma, kad šių kvepalų aromatai valo orą ir padeda sukurti ramią atmosferą.

    Arabai tikėjo, jog kvepalai yra puiki priemonė, stiprinantį dvasinę patirtį meditacijos ar maldos metu. Iš tiesų, vieno ar kito tipo rytietišką aromatą ceremonijų metu rytų kultūros atstovai dažnai naudoja ir šiais lakais.

    Senovės arabų kvepalų gamybos metodai

    Arabiškus kvapus tikrai galima laikyti kvepalų pasaulio pradžia. Šiais laikais, arabiškų kvepalų prekės yra laikomos aukštosios parfumerijos etalonu. Visgi, tam, kad išsivystytų kvepalų industrija, arabai turėjo įdėti daug darbo ir nemažai pastangų. Trumpai aptarkime senovinius kvepalų gamybos metodus ir kaip jie buvo atrasti:

    Arabų kvepalų gamybos įrankiai ir technologijos

    Kvapų pasaulį atradę arabai, labai norėjo išsaugoti ir puoselėti kvepalų kūrybos tradicijas. Ankstyvaisiais laikais arabai ir persai išsiruošdavo į ilgas ir alinančias keliones, tam, kad atrastų dar niekur nematytus augalus, prieskonius ir pan.

    Arabai keliaudavo milžiniškus atstumus ir dažniausiai iš Pietryčių Azijos apskričių parsiveždavo medieną ir brangius prieskonius, kuriuos naudodavo senų laikų arabiškų kvapiųjų gaminių gamybai.

    Senovės arabų kvepalų receptai ir istoriniai ingredientai

    Senovėje, arabiškų kraštų kvepalų sandarą dažnai sudarydavo ingredientai, kurie yra naudojami ir gaminant šiuolaikinius nišinius kvepalus. Iš rytų šalių kilę kvepalai savo sudėtyje įprastai turi sandalmedžio, muskuso, gintaro kvapų natų. Būtent tokie komponentai būdavo naudojami ir ankstyvuose laikuose.

    Norint sukurti išskirtiniu aromatu pasižyminčius kvepalus, senovėje kvepalų kūrimo metu buvo naudojami smilkalai, jazminas, gintaro natos, agarmedis ir pan. Damasko rožė - dar vienas, neatsiejamas daugelio kvepalų ingredientas. Todėl senais laikais kvepalų gamyboje tikrai nebuvo apsienama be šių rožių aliejaus. 

    Senovės ir viduramžių arabų parfumerijos mokslininkai

    Arabiškos kvepalų industrijos mokslininkų galima suskaičiuoti labai daug. Visgi, didžiausią dėmesį reikėtų skirti 801 - 873 m, kitaip tariant 9 amžiuje, gyvenamusiam musulmonų gydytojui ir chemikui Al Kindi. Jis parašė knygą, į kurią sudėjo daugiau nei 100 receptų, kuriuose pateikė aiškias instrukcijas, kaip gaminti aromatinius vandenis ir kvapnius aliejus.

    Taip pat parašytoje knygoje jis paminėjo 107 būdus, susijusius su kvepalų ir jiems reikalingos įrangos gamyba. Nuo tada ir pradėjo kurtis pirmieji kvepalų gamybos centrai, o kvepalai tapo neatsiejama rytų kultūros dalimi.

    Senovės arabų kvepalų kolekcijos

    Arabiškas kvapiųjų gaminių asortimentas senovėje, kaip ir dabar, buvo labai konstrastingas. Visgi, rytų kultūros žmonės dažniausiai būdavo neabejingi aromatui, kuris turi keliais, lyg šiol šių kvepalų gamyboje naudojamas kvapų natas.

    Dažniausiai tai būdavo šafrano, rožių, muskuso, gintaro ar medienos kvapų natomis pagrįsta parfumerija. Vienintelis skirtumas buvo tai, jog dabar dažniausiai naudojami purškiami kvepalai, o anksčiau buvo naudojamos tepamų, aliejinių kvepalų versijos. 

    Reti ir vertingi istoriniai arabiški kvepalai

    Ir anksčiau, ir dabar rytietiški kvapai suteikia nepamirštamus pojūčius. Be to, ant kiekvieno žmogaus odos jie kvepia skirtingai, o tai leidžia išsiskirti iš minios ir jaustis ypatingai. Aptarkime, kaip susiformavo reti ir vertingi rytietiškos kultūros kvepalai, ir, kokie yra svarbiausi istoriniai momentai:

    Svarbiausi istoriniai momentai

    Nors pirmuosius išskirtinius kvapus atrado Senovės Egipto ir Mesopotamijos gyventojai, tačiau šio atradimo jie nesureikšmino ir netobulino. Į savo rankas šį atradimą perėmę arabai su juo nuolat eksperimentavo. Visgi, galybės metų istoriją turintys kvapai, pradžioje tikrai nesulaukė didelio pasisekimo.

    Egzotiški kvepalai buvo labai brangūs ir skirti tik išrinktiesiems, todėl po truputį jie pradėjo nykti. Kylant islamo amžiui, arabai stengėsi daryti viską, kad išsaugotų kvepalų gamybos tradicijas. Jie nepasidavė, tobulino gamybos technologijas ir sukūrė skirtingų kvepalų rūšis, kurias galėjo naudoti ne tik išrinktieji, bet ir visi, kas norėjo. 

    Istoriniai arabiškų kvepalų gamybos centrai

    Arabai buvo pirmieji sukūrę kvepalų gamybos centrus, kuriuose buvo taikomos šiuolaikinės kvepalų gamybos technologijos. Žinoma, šiais laikais arabiškos parfumerijos karalystėje dominuoja visiškai kiti, modernesni ir prie šiuolaikinio vartotojo skonio labiau prisitaikantys gamintojai. Tokių kvepalų gamintojų yra be galo daug, tačiau galima įvardinti kelis, legendinius, galima sakyti istoriniais tapusius prekinius ženklus:

    • Lattafa
    • Lattafa Pride
    • Swiss Arabian
    • Niche Emarati
    • Khadlaj
    • Al Haramain
    • World Fragrance

    Istorinės arabiškų kvepalų prekės pakuotės

    Arabiški kvepalai yra žinomi dėl puikių aromatų,  bet ne tik dėlto. Greičiausiai pastebėjote, jog bet kokių rytietiško tipo kvepalų buteliukas yra labai prabangus ir išskirtinis. Šių kvepalų gamintojai gali pasiūlyti tikrus meno šedevrus primenančius kvepalų buteliukus, kuriuos visada gera ir malonu dovanoti ne tik sau, bet ir artimam žmogui.

    Seniau pakuotės nebuvo išskirtinės, nes daugelis arabiškų kvepalų buvo aliejiniai, tepami ant odos. Šiais laikais dauguma arabiškų kvepalų gamintojų prisitaiko prie europiečių vartotojų, todėl jie siūlo kvepalus buteliukuose, ir ne šiaip buteliukuose, o meno kūriniuose. 

    Kaip rytietiški kvepalai atkeliavo į vakarus?

    Jau viduramžiais rytų kraštai buvo laikomi pagrindiniu tašku į įspūdingą aromatų pasaulį. Arabiškų kvepalų privalumai žavėjo visus pasaulio žmones, tačiau arabiški gaminiai nebuvo lengvai prieinami. Taigi, kaip jie atkeliavo į vakarus?

    Šilko kelias: arabiškų kvepalų plėtra, prekyba ir eksportas 

    Šilko kelias - pagrindinis prekybos tinklas, šimtmečius jungęs Rytus ir Vakarus. Šiuo keliu buvo mainomasi prekėmis, kultūromis ir idėjomis. Šilko kelias suvaidino labai svarbų vaidmenį plėtojant unikaliu kvapu išsiskiriančią arabišką parfumeriją. Jo pagalba vakarų šalių gyventojus pasiekė pirmieji, šiuolaikinėmis gamybos technologijomis pagrįsti arabiški kvepalai.

    Taip pat šiuo prekybos keliu vakarų regioną pasiekė išskirtinio kvapo ingredientai iš pačių įvairiausių šalių - sandalmedis iš Indijos, šafranas iš Irano ir pan. Todėl vakarų šalių kvepalų kūrėjai, galėjo patys kurti ir plėtoti rytietiškais kvapais pagrįstą parfumeriją.

    Arabiškų kvepalų įtaka šiuolaikinei Europos šalių parfumerijai

    Šiais laikais žmonėms patinka visiškai kitokio tipo kvepalai, nei, sakykim, prieš 10 ar 20 metų. Dar visai neseniai žmonės pirmenybę teikdavo masinėje prekyboje esantiems prekiniams ženklams, kurie siūlydavo vyriškus arba moteriškus kvapus. Šiais laikais žmonės mieliau renkasi unikalesnėmis kvapų natomis išsiskiriančius, unisex tipo kvepalus.

    Pirkėjai, kurie nori kvepalus įsigyti už nedidelę kainą, mieliau kvepinasi išskirtinio aromato, nedidelio tūrio arabiškais aliejiniais kvepalais, o ne pigesne, Europoje atpažįstamų prekinių ženklų parfumerija.

    Taip pat populiarėja arabiško tipo kvepalų analogai, nes jie nereikalauja didelių investicijų, tačiau visada džiugina ilgai išliekančiu, unikaliu kvapu. Arabiškų kvepalų asortimentas kvapų pasaulyje šiais laikais tikrai dominuoja, o arabiškų kvepalų parduotuvės sulaukia didelio pasisekimo.

    Todėl bene visi aukštosios parfumerijos kūrėjai naudoja būtent arabų šalyse nuo senų laikų pamėgtas kvapų natas. Trumpai tariant, jie dažnai kuria kvepalus iš kvapų, kurie patikdavo senovės rytų šalių gyventojams.

    Arabiškų kvepalų muziejai ir parodos

    Arabiškų kvepalų gamintojai yra šiuolaikinės parfumerijos pradininkai, o rytietiškų kvapų gamyba siekia jau neatmenamus laikus. Šiems kvepalams būdingos kvapų kompozicijos ir nepriekaištinga kokybė žavi visus parfumerijos meno gerbėjus. Todėl įvairiose pasaulio šalyse reguliariai organizuojamos parodos, kurios leidžia iš arčiau susipažinti su įspūdingu arabiškų kvapų pasauliu. Vienoje iš jų teko lankytis ir mums, apie tai plačiau čia.

    Be to, pasaulyje egzistuoja ir toli gražu ne vienas, šiems kvepalams skirtas muziejus. Vienas populiariausių įsikūręs Dubajuje. Šiame muziejuje puikuojasi skirtingų laikmečių arabiški kvepalai ir namų kvapai. Jame galima keliauti laiku ir susipažinti su šimtmečius siekiančiomis kvepalų gamybos technologijomis. Todėl billetas į tokį muziejų neabejotinai yra geriausia dovana visiems, arabiškų kvapų pasauliui neabejingiems žmonėms.